Hemvändarhelg med det samiska kulturarvet i fokus lockade både turister och samer från hela norrland till Lappstaden. Helgens stämningshöjare var lördagens lassokastning. Att lassotävlingen inte var en ploj blev ganska uppenbart redan när femåringarna ställde sig på startlinjen. Tekniken var väl inövad och stilen imponerade. Isak Perssons träff på åtta meter och därmed full pott på sina fem kast, vilket nätt och jämt räckte till seger.
- Jag lindade för mycket och lassot blev för tungt, sa Jesper Jakobsson, som missade i sista kastet.
Rutinerad
I ungdomsklassens finalomgång vann rutinerade Ann-Terese Rannerud, Malå sameförening.
- Det var riktigt nervöst, men jag har tävlat på SM och tränat en hel del hemma, så jag trodde att jag skulle ha goda chanser att vinna, sa hon.
Samtidigt som tävlingen pågick kunde besökarna vandra bland samiska konsthantverk. Doften av souvaskebab frestade och folk köade till mattältet. Köket uppskattade antalet besökande på området till ungefär 300 personer.
Svenska mästare
I damklassen fanns både nordiska- och svenska mästare i lassokastning, men även nybörjare vågade utmana storfavoriterna. Fjolårets mästarinna Vaino Persson blev slagen i en rafflande final av Jennie Granberg från Östra Kickkejaurs sameby. I herrklassen inkluderades resultaten från morgonens skyttetävling. Samuel Holmner blev totalsegrande i striden.
- Det har varit ett tiotal samebyar och sameföreningar här idag och antalet besökande har varit betydligt fler i år än förra året trots att det var bättre väder då, sa en av arrangörerna.