Vi är visst demokratiska!
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Sverigedemokraterna är visst ett demokratiskt parti. Faktum är att Sverigedemokraterna är att parti som är betydligt mer demokratiskt än till exempel socialdemokraterna. I vårt handlingsprogram står det klart och tydligt att vi vill verka för fler direktdemokratiska inslag i samhället och att kommunernas makt gentemot statens skall stärkas. Låter det odemokratiskt att vilja öka medborgarnas möjligheter till att påverka?
Våra åsikter är knappast extrema, faktum är att dom är vardagsmat i en rad olika europeiska länder som till exempel Danmark, Holland och Finland. Påstår Kenneth Jonsgården att dessa länder och de ländernas invånare är extremister? Varför denna kränkning av våra grannar? När Jonsgården menar att människor som röstar på partier som Sverigedemokraterna, Dansk folkeparti och Pim Forteyns lista är främlingsfientliga virrpannor, ja då måste man fråga sig vilken syn Kenneth Jonsgården har på människors generella intelligens.
Menar han att en betydande del av danskarna är virrpannor som inte vet sitt eget bästa? Det är oerhört kränkande mot danskar och andra europeer som röstar på vad Jonsgården menar är främlingsfientliga, intoleranta partier. Bara för att man förespråkar en realistisk invandringspolitik, istället för en invandringspolitik som inte fungerar och bara leder till segregation och hat, innebär inte detta att man är främlingsfientlig eller intolerant utan enbart realistisk.
Sverigedemokraterna är inte främlingsfientliga utan vi är Sverigevänliga. Vi vill ha en politik som fungerar i längden och inte en politik som leder till segregation och hat mellan olika folkgrupper. Det är inte enbart svenskar som skulle gynnas av vår politik utan även invandrare skulle det.
Jonsgården menar senare att man bäst bekämpar oss genom att "ständigt tydliggöras, avslöjas och plockas fram i ljuset". Jag vet inte om det skulle göra att vi bekämpades, utan snarare tvärt om, vi skulle växa. För om vi fick fram vårt budskap utan det kompakta motstånd från de svenska medierna skulle Sverigedemokraterna komma in i riksdagen såsom liknande partier har gjort i andra länder där en fri debatt råder. Så jag uppmanar Jonsgården, och övriga berörda att ta debatten med Sverigedemokraterna! Det är precis det vi vill. Vi vill debattera, vi vill plockas fram i ljuset!
Men istället motarbetas vi med odemokratiska metoder. Nu senast i raden har våran hemsida släckts ner efter att UD och Säpo har ägnat sig åt påtryckningar mot vår webbleverantör. Så vem var det som var odemokratisk? Den som vill införa mer direktdemokratiska inslag i samhället, eller den som ägnar sig åt politisk censur?
Jag uppmuntrar alla läsare att själva ta reda på vad Sverigedemokraterna tycker, istället för att lyssna på proffstyckare som inte över huvudtaget kan ha läst vårt handlingsprogram.