Varför tar inte Jämtland chansen?
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Om hela Västernorrland kommer att ingå i ett "Stornorrland" är väl det rimliga att även Jämtland medverkar i en gemensam lösning acceptabel för regering och omkringliggande län i bildandet av en större glesbygdsregion. Beroendet till dem och kraften finns där.
Att tro på att ensam är stark (som det ser ut i dag, med nuvarande strukturer och beroende till stat etcetera) har inte visat sig vara framgångsrikt.
Att vänta och senare underordna sig i en redan långtgående regionutvecklingsprocess är ur Jämtlands synvinkel knappast till fördel.
Syftet med att bilda regioner (stora) är ju att "alla" ingående i gemenskapen skall få en bättre långsiktig hållbar utveckling.
Glesbygds- och landsbygdsfrågor kommer att vara av stor betydelse både politiskt och strukturellt. Den Norrlandsregion som nu håller på att ta form blir en mycket viktig aktör för stora delar av svensk glesbygd. I flera decennier har politiken inte utvecklat landsbygdens inneboende potential. Det är bara att studera befolkningsutvecklingen. I stället har glesbygden avvecklats till förmån för stora centralorter. Här finns både en framtida uppgift och en framtida utmaning för en Norrlandsregion.
Förutom de viktiga basnäringar som förenar Norrland finns en framtida potential i att utveckla de gröna näringarna. Behovet av mat, energi, upplevelser och tjänster kommer alltid att finnas. Jag vill inte spekulera, men nog handlar det om hundratusentals arbetstillfällen. Det visar vikten av en egen arbetsmarknadsstrategi för att trygga en hållbar regional utveckling.