... till miljöminister Lena Ek.
Det var skitbra när danskarna utövade påtryckningar på svenska regeringen och krävde att Barsebäcks reaktorer skulle stängas. Jag fick ståpäls av vällust den dagen då den sista av Barsebäcks två reaktorer stängdes ner.
Tack Danmark! Är inte du, som "kärnkraftsmotståndare" också nöjd med danskarnas insats?
Jag blir fundersam på vad du egentligen tycker då jag läser protokollet från Interpellationsdebatten om "Ny kärnkraft i närheten av Sverige" i riksdagen i förra veckan. Ibrahim Baylan från sossarna och Jonas Sjöstedt från Vänsterpartiet ville ju ha en del klargörande hur du och din regering ställer sig till Finlands planer att bygga världens största kärnkraftsreaktor i Pyhäjoki i Bottenviken, sexton mil från Kalix, Luleå, Piteå och Skellefteå.
I ditt svar till Ibrahim och Jonas skriver du: "Att valet av energimix är något som varje land självständigt beslutar om". Det var alltså fel av danskarna att utöva påtryckningar på Sverige att stänga Barsebäck? Är du för eller är du mot?
Tjernobyl och Fukushima visar att kärnkraften inte är något som kan ingå i en energimix som ett enskilt land kan besluta om. Vi har fortfarande radioaktivitet i den norrländska naturen från Tjernobylkatastrofen. Trots att det är länge länge sedan och massor av mil mellan oss och Ukraina.
Radioaktivitet från Fukushima spolas upp på stränderna i USA, långt, långt bort från Japans östkust.
Radiaken som Fukushima-olyckan släppte ut var enligt Dagens Nyheter, 15 000 teraBq, eller 15 000 000 000 000 000 Bq under tiden 21 mars-30 april 2011. Från Pyhäjoki till Piteå är det 16 mil. Är du för eller är du mot?
Du hänvisar också till Esbokonventionen i dina inlägg: "Projekt för ny kärnkraft omfattas av Esbokonventionen som reglerar samråd om miljökonsekvensbeskrivningar för projekt med risk för gränsöverskridande betydande miljöpåverkan. Finland liksom Sverige och de andra parterna i konventionen följer konventionens regelverk. Finland har enligt konventionen genomfört samråd med Sverige i ärendet. Samrådet har hanterats av Naturvårdsverket, och svenska myndigheter, kommuner och organisationer har deltagit."
Vad jag förstår så har kommuner och andra remissinstanser ställt frågor till finska myndigheter genom Naturvårdsverket. Men jag ser ingenstans att Finland svarar eller kommenterar dessa frågor. Det kallar inte jag att samråda. Gör du?
Jag vill veta hur kylvattenutsläpp från världens största kärnkraftsreaktor påverkar vattenmiljön i det stillastående unika Bottenviken. Hur påverkas löjans lekvatten när vattentemperaturen höjs? Kan du och finländska myndigheter garantera att den varumärkesskyddade Kalix Löjrom finns kvar om eländet i finska Pyhäjoki drar igång? Omfattas inte svenska fiskeintressen av Esbokonventionen?
Som ansvarig för NordanSmak - handelsplats för närproducerade, ekologiska och rättvisemärkta livsmedel - är jag bekymrad för hur våra lokala leverantörer påverkas av kärnkraftverk så tätt inpå knutarna. Kan du och finska myndigheter, efter Tjernobyl, Fukushima och dammsugarbrand i Ringhals garantera att ingen radioaktivitet släpps ut och som påverkar våra leverantörer? Omfattas inte nordsvenska lokala livsmedelsproducenters intressen av Esbokonventionen?
Du Lena! Se nu till att få stopp på kärnkraftseländet både i Finland och i Sverige och i hela världen, så att jag kan koncentrera mig på att utveckla vår handelsplats för närproducerade livsmedel.
Ge förutsättningar så att skolor, universitet, företag, organisationer, husägare - ja, alla vi världsmedborgare kan fortsätta att utveckla och bygga ett förnybart energisystem.