Bränn inte alla skepp, bygg broar i stället

Piteå2009-01-30 00:17
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Har följt debatten om multiarenan från sidan och kan konstatera följande: De som förordar Pitholm har inte smutskastat Grisberget som alternativ utan envetet beskrivit fördelarna att etablera ett hästcenter på Pitholm. Piteå ridklubb som kommer att vara den största hyresgästen på Pitholm har enbart försökt sänka Pitholmsalternativet utan att med ett ord beskriva vilka möjligheter en flytt kommer att innebära. De utredningar som presenterats i frågan är lika sned i sin beskrivning.

Här är några av de största fördelarna som aldrig har nämnts:
Pitholm kan få en hall som blir så lång (den kan säkert göras längre) att du kan säga att det är två hallar i en, (eventuellt tre). Paddock/utomhusbana, hoppbana, dressyrbana, framridningsbana är lätt att göra uppvärmda på samma sätt som travbanan. Detta skulle ge helt nya möjligheter. Mjukt underlag hela vinter.
Uppvärmningen av hallar och byggnader blir väsentligt mycket billigare med hjälp av Kappas spillvatten. De kalkyler som tekniska kontoret gjort omarbetas för närvarande med beaktande av effekten av spillvärmen, samt kalkyler för indragen fjärrvärme på Grisberget. Det blir inte billigt. Fjärrvärme är inget alternativ på Pitholm. På Piteå ridklubbs hemsida beskriver man den kostnadsmassa som krävs för årlig drift. Den är stor, så stor att man undviker ge en summa. Då är inte dagens kostnader för uppvärmning av gamla delen upptagen. Det är dyrt.
Det talas om kallt rått och mörkt på Pitholm. Hade det varit i gamla Sovjetstaten hade jag förstått skrämselargumenten. Jag kan inte tänka mig att Piteå kommun kommer att spara in på belysning på detta område.

Inga transporter. Bussar går till Norra Pitholm Linje 1/11 och Linje 4/44 går från Hortlax till Skuthamn. Hur långt blir det att köra förbi hästcentrat för båda linjerna? Inga ridvägar. Vidare skriver man: "Vi får vara glada om vi får en stig att rida på". Var får man allt ifrån.
Inga gäststall. Dessa kan ju delas mellan enheterna om viljan finns. Travet behöver också gäststallar. Tomt för ridskolan? Den är ordentligt tilltagen för en framtida expansion. Är det efter argument enligt ovan som frågan ställts: Vill ni flytta till Pitholm?
Framtida visioner. Har ni på ridklubben diskuterat westernridning, turistridning, islandshästar, ponnytrav med mera. Detta är inkomstbringande verksamheter som lätt kan samordnas med Pite havsbad. Fälttävlan? Det ges möjligheter på Pitholm.
Sammanfattning. Ni ungdomar som känner en oro för att flytta, förhoppningsvis blir det möjligt att vi kan träffas alla, diskutera och ni kan få svar på de frågor som hänger i luften. Låt oss inte bränna alla skepp, bygg broar.
Läs mer om