Bort med skatten !

Piteå2006-04-08 00:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Nya skrämmande siffror från Villaägarnas riksförbund och SCB visar att 150 000 familjer i småhus lever under socialbidragsnormen. När den nya fastighetsskatten slår igenom fullt ut kommer ytterligare cirka 5 000 småhusägare att få ekonomiska problem. Det är tydligt att fastighetsskatten gräver djupa hål i villaägarnas plånböcker. För en familj som lever på eller under socialbidragsnormen finns det inga pengar till semester, fritidsaktiviteter med kompisar, utflykter i skolan eller nya kläder.

Den socialdemokratiska regeringen tycks helt sakna en komplett bild av hur Sveriges småhusägare har det. Istället för att ta reda på hur den faktiska situationen ser ut fortsätter Göran Persson och hans vänner i regeringen att krama ur mer pengar från våra fastighetsägare.



Vi Kristdemokrater anser att fastighetsskatten i grunden är fel tänkt och måste bort omedelbart. Skatten drabbar alla boende oavsett inkomst och betalningsförmåga. Att bo i eget hus ger ingen inkomst som man kan dela med staten. De allt högre skattebeloppen måste tas fram ur lön eller sparpengar, pension eller lån. Det skapar otrygghet och tvingar många att dra ner på andra, viktiga saker.

Kristdemokraterna har, som enda riksdagsparti, en väl genomtänkt och fullt ut finansierad plan för att avskaffa fastighetsskatten. Istället för dagens godtyckliga system vill vi ge kommunerna rätt att ta ut en låg avgift för alla småhus i kommunen på maximalt 2 800 kronor per år. Dessutom ska kommunen vara skyldig att kunna redovisa att alla intäkter från avgiften går till räddningstjänst, fysisk planering samt gatuunderhåll. På så vis skapas en rimlig koppling mellan å ena sidan vad bostadsägaren får betala till det offentliga och å andra sidan vad man får tillbaka i form av tjänster. Likaså vill vi höja reavinstskatten och halvera uppskovsrätten.

Vi kan inte acceptera att socialdemokraternas skatter tvingar man ur huse. Därför vill kristdemokraterna avskaffa den statliga fastighetsskatten!

Läs mer om