Natos AWACS-plan spanar utan motstånd med jämna mellanrum över Sverige. De svenska styrande söker medlemskap i Natos propagandacentral, STRATCOM.
De etablerade åsiktsmonopolen är nöjda. Den 16 maj startar SWEFINEX, som är en marinövning i Östersjön, och samtidigt pågår då en stor flygövning i norra Sverige.
Den 6 juni startar en stor amerikansk marinövning i Östersjön. Den pågår i två veckor och glädjer säkert Hultqvist och company, och blåögda redaktörer som bejakar ”den transatlantiska länken”.
Det svenska Värdlandsavtalet med Nato, som bland annat innebär främmande trupper och baser i vårt land, kommer att godkännas av riksdagen före 26 maj, trots folkliga protester.
Vad ska vi, motståndare till denna landsförrädiska utveckling ,vidtaga för åtgärder mot kryperiet för världens största krigsmaskin?
Vi kan inte tillåta att de styrande i vårt land så grundläggande ger upp vårt oberoende och vår sargade alliansfrihet. Vi kan inte stillatigande åse hur USA/Nato ockuperar delar av vårt land. Vår kamp mot imperialismen blir i fiendens ögon illegal. Vi kommer att vara en del av den världsomspännande kampen. Vår kampfront heter Sverige där Nato inte ska få ha någon fristad. Detta gör vi inte minst av solidaritet med de kämpande folken. Nato ut ur Sverige!