Med nolltaxa löser man plankningen

I Sverige så finns det flera småstäder som infört nolltaxa, bland annat Avesta, där ökade resandet med 80 procent samtidigt som koldioxidutsläppen i den kommunen minskade med hela 40 000 kilo.

Foto: Sofia Wellborg

DEBATT2018-06-21 15:47
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Varje dag så plankar människor i olika städer runt om i Sverige, för att de har ekonomiska svårigheter eller kanske inte alls har råd, eller för att de har gått med i en så kallad avgiftsstrejk.

Många politiker försöker lösa frågan med att sätta in biljettkontrollanter vilket enligt mig är den sämsta lösningen. Kontroller har inte alls löst problemet trots att kontrollanter funnits i många, många år.’

Jag tycker att man borde lösa problemet med en avgiftsfri kollektivtrafik som även kallas för nolltaxa, det innebär att man tar det via skattesedeln, då betalar man efter inkomst vilket är ett solidariskt sätt att finansiera kollektivtrafiken på.

Det är bättre för miljön att ha nolltaxa eftersom det gynnar miljön, i Tallinn så stoppade de den ökande bilismen när de införde nolltaxan.

Nolltaxa ger en trevligare stad, våldet minskar, idag så blir både chaufförer och kontrollanter misshandlade och hotade på grund av att de måste visera biljetter.

Köer minskar kollektivtrafikens attraktivitet, alla måste gå på genom samma dörr, köerna kan bli långa, med 0-taxa så skulle man kunna gå på genom alla dörrar vilket gör att restiderna blir kortare, chaufförerna får längre rast, i Stockholm så är det brist på rast för chaufförerna, där skulle ju nolltaxa funka perfekt!

Även de som inte åker kollektivt tjänar på nolltaxa, eftersom färre tar bilen så leder det till minskade bilköer, fler tunga vägtransporter med lastbil kommer fram i tid och så vidare.

Detta funkar perfekt både i storstäder och småstäder! I Storstäder som efter de senaste åren börjat växa extremt med antal invånare, istället för att satsa pengar på motorvägar så skulle man kunna se till att folk ser kollektivtrafiken som attraktiv vilket den gör när den blir helt avgiftsfri, idag så är det på många ställen dyrt, som sagt, Tallinn är en storstad som infört nolltaxa och många där är nöjda.

I Sverige så finns det flera småstäder som infört nolltaxa, bland annat Avesta, där ökade resandet med 80 procent samtidigt som koldioxidutsläppen i den kommunen minskade med hela 40 000 kg.

Så vill man bli av med plankare så kan man införa nolltaxa istället för våld. Idag så är det Vänsterpartiet och Feministiskt Initiativ som vill ha nolltaxa och har kampanjat om det.

Max Holm

Aktiv i Planka.nu Stockholm

Läs mer om