Under lördagen avgörs SM i kettlebell i Norrmalmias sporthall. Arrangör är Piteklubben True Grit och hemmahoppen levererade direkt.
Det tog inte många minuter förrän Carola Karlsson satt nytt världsrekord i klassen i -68 kilo.
– Mitt första men inte sista världsrekord, säger hon och ler.
Gamla rekordet låg på 100. Hon klarade 107 repetitioner med två 12-kilosvikter i long cycle. Det innebär en frivändning och sedan raka armar och stilla klot.
– Jag gick för världsrekordet. Normalt tävlar jag med 16-kilosvikter men så såg jag att det här världsrekordet skulle gå att slå så då gick jag ner till 12 kilo istället.
Under de tio minuterna fick Karlsson verkligen kämpa.
– Jag var beredd att ge upp efter sju, men det gäller att ha pannben i den här sporten.
Mjölksyran sprutade ur öronen när de tio minuterna gått. Hon tvingades slänga sig ner på golvet.
– Det känns stort att slå världsrekord, jag tänkte komma upp i 110 men jag får vara nöjd ändå.
Mindre nöjd är förmodligen den tjej i Texas som nu blev av med sitt rekord.
Din styrka?
– Jag har bättre kondition än styrka och det kanske passar med lättare vikter, säger Karlsson.
Världsrekordet innebar också att hon tog SM-guld, även om det inte var någon självklarhet då vikterna multipliceras med en poängkvot. Vissa i klassen tävlade med dubbla 16-kilosvikter men fick ge sig på grund av för få repetitioner.
I klassen -63 kilo tog Jonna Hjälte, Piteå, silver efter 74 upprepningar med 16-kilosvikter.
– Jag är nöjd, det här är mitt första SM, säger hon.
Piteås övriga medaljer: Maria Berglund silver (-58), Elin Andersson silver (-68), Patrik Andersson brons (-78), Jan Pettersson (-85), Fredrik Berglund guld (+85)