Varg kan ha jagat rådjur på Nördfjärden

Ett dött rådjur och stora tassavtryck intill tyder på att en varg kan ha befunnit sig på Fårön. Johanna Berglund var med om att hitta det döda rådjuret och anmälde det till polisen.

Såg spår. Johanna Berglund var med om att hitta ett dött rådjur vid isbanan och se stora tassavtryck intill.

Såg spår. Johanna Berglund var med om att hitta ett dött rådjur vid isbanan och se stora tassavtryck intill.

Foto: Fotograf saknas!

PITEÅ2018-01-10 13:08

Det var på måndagen som Johanna Berglund besökte isbanan i Piteå tillsammans med två vänner och en schäfer. De startade vid Nolia, där de lånade var sin spark från sparkeringen och gav sig iväg. Efter ett halvt varv gjorde en i sällskapet en obehaglig upptäckt.

– Min kompis tyckte sig se en död ren i djupsnön några meter utanför isbanan. Hon gick dit och kollade och såg då att det var ett dött rådjur och att det låg tussar av rådjurspäls överallt. Runt rådjuret var det fullt av stora tassavtryck och man såg att rådjuret och det andra djuret sprungit bredvid varandra under en längre sträcka, säger Johanna Berglund, som misstänker att spåren kan vara från en varg.

Rådjuret såg, enligt sällskapet på isen, ut som att det hade blivit dödat ganska nyligt.

– Det hade snöat dagen innan och det var ingen snö på rådjurskroppen, säger Johanna Berglund.

Efter fyndet tog man kontakt med polisen. Ola Lundström vid Pitepolisen, bekräftar att en anmälan gjorts.

– Vi kallade ut en ansvarig jägare som fick ta hand om rådjurskroppen, säger han.

Vad tror polisen om att det kan ha varit en varg?

– Vi tror nog ingenting om det.

Johanna Berglund berättar att när fyndet gjordes så tog kompisen bilder med mobiltelefonen. På en av bilderna lades en vante intill spåret som jämförelse. På en annan bild lät man schäfern som var med, sätta ett tassavtryck intill ett av spåren.

Om det var en varg som varit i farten vid Fårön vet inte Johanna Berglund, men hon tror att det kan vara så.

Håkan Sand, projektledare för Skandulv, forskning om vargar i Skandinavien, säger efter att ha tittat på bilderna av tassavtrycken, att det mycket väl kan vara vargspår.

– Spåren är märkliga. Det ser ut som att den halkat eller att tassen dragits framåt. Avtrycken är väldigt stora och om schäferavtrycket som är till höger på bilden är från en framtass (som är större än en baktass) är avtrycket mycket stort.

Johan Sand vill inte säga med säkerhet vad det kan vara. Att det är ett hunddjur är han dock säker på.

Kan det vara en järv eller lo?

– Järv kan inte uteslutas. Ett lospår har en annan struktur, det är rundare och asymmetriskt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om