Logga in
Logga ut

Kontakta

  

Kontakta oss på PT

Postadress:

Piteå-Tidningen

Box 193

941 24 PITEÅ

Telefon

Växel: 0911-645 00

 
Webbredaktionen

Telefon: 0911-645 20

webbredaktion@pt.se  


Redaktionen

Nyhetschef (dagtid): 0911-645 10

Nattredaktör (kvällstid): 0911-645 05

Tipstelefon: 0911-646 00

SMS/MMS: 720 18 (inled med PT Tips eller PT Bild)

redaktionen@pt.se


Problem med E-tidningen eller inloggning?

ring support 0911-646 46 eller kundservice@pt.se


Utebliven tidning

Abonnemang (efter 08.00): 0911-646 20

kundservice@pt.se

 
Prenumeration

Telefon: 0911-646 20

kundservice@pt.se

 

Vill du annonsera?

annonsbokningar@pt.se


Lokus köp och sälj

Lokus familj

 

Sponsring

Här ansöker du om sponsring

 

De flesta av Piteå-Tidningens anställda kan kontaktas direkt via telefon eller e-post. E-postadressen är oftast uppbyggd enligt principen förnamn.efternamn@pt.se.

 

FÖRETAGSLEDNING

 

Sebastian Sandsten, VD

0911-645 80, 076-785 76 05, sebastian.sandsten@pt.se

 

Bengt Larsson, chefredaktör och ansvarig utgivare

0911-645 92, 070-226 88 18, bengt.larsson@pt.se


Stefan Hedkvist, försäljningschef

0911-645 73, 070-515 39 89, stefan.hedkvist@pt.se  


Maria Lundqvist, marknadsansvarig

0911-645 81, 070-586 45 81, maria.lundqvist@pt.se


Eva Lestander, byråchef PT-lab

070-530 84 80, eva.lestander@pt.se

 

EKONOMI

Anki Lundquist, ekonomiassistent

0911-645 60, anki.lundquist@pt.se


Marianne Öhman, ekonomiassistent

0911-645 76, marianne.ohman@pt.se

 

ANNONS

Stefan Hedkvist, försäljningschef

0911-645 73, 070-515 39 89, stefan.hedkvist@pt.se

 
Haidie Lundman, mediesäljare

0911-645 79,070-229 77 00, haidie.lundman@pt.se


Kenth Rånes, mediesäljare

0911-645 58, 070-577 09 46, kenth.ranes@pt.se


Ulf Lundin, mediesäljare

0911-645 86, 070-773 17 60, ulf.lundin@pt.se

 

Christoffer Häggbom, digital säljare

0911-645 74, 073-069 25 43, christoffer.haggbom@pt.se

 
PT LAB

Eva Lestander, byråchef

070-530 84 80, eva.lestander@pt.se


Zandra Klasson, digital strateg

070-276 58 68, zandra.klasson@pt.se

Daniel Lidström, digital producent

070-353 13 15, daniel.lidstrom@pt.se


John Wikstén, digital campaign manager
070-935 50 59, john.wiksten@pt.se

  

LET´S DISPLAY

Rickard Wennström, vd
070-313 00 75, rickard@letsdisplay.se

Philip Magnusson, projektledare/försäljning
073-028 56 54, philip@letsdisplay.se

Stefan Hedkvist, försäljningschef

0911-645 73, 070-515 39 89, stefan.hedkvist@pt.se

 

MARKNAD

 

Maria Lundqvist, marknadsansvarig

0911-645 81, 070-586 45 81, maria.lundqvist@pt.se


LEDARE

(Piteå-Tidningens ledarsida är oberoende socialdemokratisk)

Kata Nilsson, politisk redaktör

0911-645 91, 070-275 62 40, kata.nilsson@pt.se

ledare@pt.se


REDAKTIONSLEDNING

Bengt Larsson, chefredaktör och ansvarig utgivare

0911-645 92, 070-226 88 18, bengt.larsson@pt.se


Anders Thelin, nyhetschef

0911-645 26, 070-320 69 92, anders.thelin@pt.se


Elin Backlund, digital redaktör

0911-645 12, 070-374 40 81, elin.backlund@pt.se


Christer Norén, produktionschef

0911-645 11, 070-260 10 10, christer.noren@pt.se


Per Sandberg, sportchef

0911-645 41, 070-260 41 23, per.sandberg@pt.se

 


REDAKTION

NYHETSCHEF 0911-645 10

redaktionen@pt.se


Anders Thelin, nyhetschef

0911-645 26, anders.thelin@pt.se


Christer Norén, produktionschef

0911-645 11, 070-260 10 10, christer.noren@pt.se

 

Elin Backlund, digital redaktör

0911-645 12, 070-374 40 81 elin.backlund@pt.se

 

Christina Simma, nattredaktör

0911-645 07, 070-260 10 00, christina.simma@pt.se

 

Jenny Lindhammar, nattredaktör

0911-645 09, 070-260 10 14, jenny.lindhammar@pt.se

 

Annika Lahti, reporter

0911-645 19, 070-260 10 08, annika.lahti@pt.se


Emma Garpebring, reporter

0911-645 27, 070-357 24 42, emma.garpebring@pt.se


Jan Westerberg, reporter

0911-645 22, 070-260 10 15, jan.westerberg@pt.se


Torbjörn Carlsson, reporter

0911-645 23, 070-260 10 13, torbjorn.carlsson@pt.se


Laila Bäckström, reporter

0911-645 25, laila.backstrom@pt.se


Mari Gustafsson, featureredaktör

0911-645 14, 070-260 40 47, mari.gustafsson@pt.se


Joel Gustafsson, reporter

0911-645 54, 070-273 45 68, joel.gustafsson@pt.se

 

Frida Enberg, reporter

070-683 72 93, frida.enberg@pt.se


Catrin Renlund, reporter

0911-645 16, 070-640 66 86, catrin.renlund@pt.se


Ylva Forslund, reporter

0911-645 17, ylva.forslund@pt.se


Christoffer Markström, reporter

0929-557 23, christoffer.markstrom@pt.se


Jennifer Sjödin, reporter

0911-645 57, 070-662 76 51, jennifer.sjodin@pt.se

PT play

0911-645 30

foto@pt.se


Maria Johansson, videoreporter/fotograf

0911-645 34, 070-665 98 59, maria.johansson@pt.se


Jens Ökvist, videoreporter/fotograf

0911-645 35, 070-233 13 98, jens.okvist@pt.se


SPORT

0911-645 40

sporten@pt.se


Per Sandberg, sportchef

0911-645 41, 070-260 41 23, per.sandberg@pt.se


Kenneth Sandström, reporter

0911-645 42, 070-260 10 02, kenneth.sandstrom@pt.se


Micke Lindgren, reporter

0911-645 44, 070-260 10 04, micke.lindgren@pt.se


Bosse Lundkvist, reporter

070-557 90 23, bo.lundkvist@pt.se

Andreas Elvstrand, reporter
0730-97 97 10, andreas.elvstrand@pt.se


ÅSIKT (insändare och debatt)

insandare@pt.se, debatt@pt.se

Gunnel Ekman, insändare- och debattredaktör

 

NÄRA DIG (familje och namn)

familjenytt@pt.se

Christer Norén, redaktör

0911-645 11, 070-260 10 10, christer.noren@pt.se


KULTUR OCH NÖJE

Anders Sandlund, redaktör

0911-645 13, 070-260 10 05, anders.sandlund@pt.se

 

BARNSIDAN

pelle.tott@pt.se

Mari Gustafsson, barnredaktör

0911-645 14, 070-260 40 47, mari.gustafsson@pt.se


UNG

ung@pt.se


LOKALREDAKTIONEN ÄLVSBYN

alvsbyn@pt.se

Håkan Öberg, reporter

0929-557 23, 070-253 96 50, hakan.oberg@pt.se

 

LOKALREDAKTIONEN ARVIDSJAUR (Nyheter i Norr)

info@nyheterinorr.se

Malin Johansson, lokalredaktör

0960-472 70, 070-675 40 84, malin.johansson@nyheterinorr.se

 

LOKALREDAKTIONEN ARJEPLOG (Nyheter i Norr)

info@nyheterinorr.se

Sofie Abrahamsson, lokalredaktör

0961-106 30, 070-360 13 95, sofie.abrahamsson@nyheterinorr.se


KUNDTJÄNST

Prenumeration: kundservice@pt.se

Annonser: annonsbokningar@pt.se

 

Stefan Hedkvist, försäljningschef

0911-645 73, 070-515 39 89, stefan.hedkvist@pt.se

 

Annica Pettersson, kundtjänstansvarig

0911-645 67, 070-587 85 67, annica.pettersson@pt.se


Pernilla Malmström, kundtjänst

0911-646 66, pernilla.malmstrom@pt.se


Emmeli Strålberg, kundtjänst

0911-646 65, emmelie.stralberg@pt.se

 

FASTIGHET

 ptfastservice@pt.se


Sebastian Sandsten, VD

0911-645 80, 076-785 76 05, sebastian.sandsten@pt.se


Torbjörn Broström, vaktmästare

0911-645 89, 070-575 62 95, torbjorn.brostrom@pt.se


Staffan Lindström, vaktmästare

0911-645 89, 070-236 65 08, staffan.lindstrom@pt.se